ZDRAVLJE: Istine i zablude o češnjaku
Češnjak nije lijek za povišene masnoće i ‘čišćenje’ krvnih žila

Iako s gurmanskog stajališta nemamo ništa protiv češnjaka, za bilo koji oblik liječenja povišenih masnoća u krvi, bolesti srca i krvnih žila, pa ni drugih poremećaja, ne možemo ga preporučit
Piše: doc.dr.sc. Alen Ružić
Premda znamo da češnjak sadrži aktivne sastojke koji mogu zaustaviti rast bakterija, ovi su prirodni antibiotici prisutni u vrlo niskim koncentracijama i od njih ne možemo očekivati realne terapijske učinke.
Što se češnjaka i srčanožilnih bolesti tiče, sve ono što često čujemo i u što smo skloni vjerovati: snižavanje kolesterola, “čišćenje” krvnih žila, jačanje srca i slično – za sve te tvrdnja danas ne postoji niti jedan ozbiljan, objektivni dokaz.
U početku sustavnog istraživanja utjecaja češnjaka na razine masnoća u krvi bilo je nekih proturječnih nalaza, no kasnije provedene veće znanstvene studije nedvojbeno su potvrdile njegovu neučinkovitost.
Istraživanje koje su Gardner CD. i suradnici objavili 2007. usporedilo je utjecaj tri različita pripravka češnjaka na razine lipida.
U studiji je 192 ispitanika bilo podijeljeno u tri grupe i tijekom 6 mjeseci dobivalo 6 dana u tjednu precizno definirane, visoke doze svježeg češnjaka, češnjaka u prahu ili ekstrakta suhog češnjaka.
Po dovršetku provedenog postupka, nikakvih razlika u razinama ukupnog kolesterola, štetnog LDL-kolesterola, zaštitničkog HDL-kolesterola, pa ni triglicerida nije bilo u nijednoj od skupina.
Iako s gurmanskog stajališta nemamo ništa protiv češnjaka, za bilo koji oblik liječenja povišenih masnoća u krvi, bolesti srca i krvnih žila, pa ni drugih poremećaja, ne možemo ga preporučiti.
(u suradnji sa www.kardioteka.hr)
autor: doc.dr.sc. Alen Ružić